ZIELONE WROTA

KRYTERIA WYŚWIETLANIA ARTYKUŁÓW

  Gminy    Powiat Moniecki

Gmina Trzcianne położona jest w południowo-zachodniej części powiatu monieckiego w województwie Podlaskim. Graniczy z gminami: Radziłów, Jedwabne, Wizna, Zawady, Tykocin, Krypno, Mońki. Goniądz. W skład gminy wchodzi 2l sołectw (26 miejscowości): Boguszewo, Boguszki, Brzeziny, Budy, Chojnowo, Dobarz, Giełczyn, Gugny, Kleszcze, Korczak, Krynica, Laskowiec, Milewo, Mroczki, Niewiarowo, Nowa Wieś, Pisanki, Stare Bajki. Stójka, Wilamówka, Wyszowate, Zajki, Zubole, Zucielec, Trzcianne. Gmina liczy około 5000 mieszkańców.


 

Miasto i gmina Mońki położone są w północno-wschodniej Polsce - na skraju otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego i Puszczy Knyszyńskiej. Mońki liczą 11 tysięcy mieszkańców i zajmują powierzchnię 16.156 ha (z czego 766 ha przypada na miasto). Stanowią ważny ośrodek gospodarczy, usługowy i kulturalny. Posiadają dobrą bazę hotelowo-turystyczną, sportową i rekreacyjną (kompleks boisk pikarskich, pełnowymiarowa hala sportowa, nowoczesna kryta pływalnia). Są znakomitym miejscem do organizacji wycieczek na szlaki turystyczne "Przyrodniczej Perły Europy" - Biebrzańskiego Parku Narodowego z unikalną florą i fauną.


 

Gmina Krypno znajduje się w granicach województwa podlaskiego, w jego centralnej części, na północny zachód od Białegostoku. Siedzibą władz gminnych jest wieś Krypno Kościelne, położona w odległości 28 km od Białegostoku. Jest jedną z mniejszych gmin województwa podlaskiego. Jej powierzchnia wynosi 112,69 km2 (11 269 ha). Zamieszkuje ją 4354 mieszkańców, czyli 38,5 osoby/km2, co jest jednym z najwyższych wskaźników w województwie podlaskim. Sieć osadniczą tworzy 15 miejscowości wchodzących w skład 16 sołectw.


 

Gmina Knyszyn położona jest w północno zachodniej części woj. Podlaskiego (powiat moniecki), na pograniczu wysoczyzn Kolneńskiej i Białostockiej, na północno-zachodnim skraju Puszczy Knyszyńskiej. Zajmuje obszar 128 km2, jest zamieszkiwana przez 5214 mieszkańców ( w Knyszynie 2932 mieszkańców).


 

Gmina Jaświły - położona w północnej części dawnego województwa białostockiego, a obecnie podlaskiego, w powiecie monieckim, sąsiaduje z następującymi gminami: Mońki, Jasionówka, Korycin, Suchowola, Sztabin i Goniądz.


 

Gmina Jasionówka położona jest w województwie podlaskim przy dawnym trakcie Warszawa - Wilno. Od 1 stycznia 1999r. należy do powiatu monieckiego. Graniczy z gminami: Jaświły, Mońki, Knyszyn, Korycin i Czarna Białostocka. Głównym źródłem dochodów mieszkańców Gminy jest działalność rolnicza.


 

Miasto w woj. podlaskim, w powiecie monieckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Goniądz, położone na skraju Kotliny Biebrzańskiej, nad Biebrzą. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. łomżyńskiego.