ZIELONE WROTA

KRYTERIA WYŚWIETLANIA ARTYKUŁÓW

Co warto zobaczyć

Jest to dla wyznawców prawosławia najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w Polsce. U stóp góry znajduje się cudowne źródełko, a na jej porośniętym sosnami szczycie stoi cerkiew otoczona niezliczoną ilością krzyży przynoszonych każdego roku przez pielgrzymów. Obecna cerkiew jest rekonstrukcją świątyni spalonej w 1990.


 

Nie każdy wie, iż Drohiczyn jest jednym z czterech miast o tradycji grodów koronacyjnych w Polsce. Najstarszym jest oczywiście Gniezno, ale Kraków jest dopiero na trzecim miejscu, wyprzedza go właśnie Drohiczyn, dziś - senna miejscowość nad Bugiem, a niegdyś - prężny ośrodek handlowy, siedziba sądów ziemskich i grodzkich, stolica województwa i ważna placówka Komisji Edukacji Narodowej.


 

Trasa Puchły/Soce/Trześcianka - Miłośnicy pięknej drewnianej architektury obejrzą w tych miejscowościach wiele domów z bogato zdobionymi okiennicami, narożnikami oraz zabytkowych drewnianych cerkwi, kaplic prawosławnych, krzyży przydrożnych.


 

Suraż - 'zaginione światy'

W tym najmniejszym mieście w Polsce /960 mieszkańców/ zlokalizowanych jest ponad 100 stanowisk archeologicznych. Znajdują się tu społeczne muzea, w których można zobaczyć eksponaty, ekspozycje oraz pokazy związane z historią. Podróż w czasie ułatwi też wizyta w "Nawii" - wczesnośredniowiecznej osadzie słowiańskiej prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Suraża i Okolic, www.suraz.org.pl

 

Malowniczo położony nad starorzeczami Narwi dwór Państwa Toczydłowskich, leżący na skraju lasu i rozległych łąk, okazał się miejscem wymarzonym nie tylko dla ludzi, ale i dla ptaków.


 

Jezioro Hańcza jest typowym jeziorem polodowcowym, czemu zawdzięcza swój podłużny kształt, głębokość i czyste, przejrzyste wody. Przypomina tym jeziora górskie, ale wbrew powszechnej opinii nie jest niedostępne ani zimne. Posiada wiele kąpielowych plaż, od strony południowej o kamienistym dnie i stromym brzegu, przechodzącym stopniowo w łagodne, piaszczyste stoki na północy. Jego głębokość wynosi 111,5 m, co zapewniło mu popularność wśród płetwonurków którzy mają swoją bazę we wsi Błaskowizna. Jezioro Hańcza jest równocześnie rezerwatem przyrody, dając schronienie wielu rzadkim gatunkom wodnych zwierząt i roślin.


 

Mieszanka etniczna kresów wschodnich od zawsze przyciągała ludzi zafascynowanych przenikaniem się kultur, współpracą ale także konfliktami wynikającymi z odmienności współmieszkańców terenów obecnego woj. podlaskiego.


 

Turystyka przyrodnicza na Podlasiu rozwija się przede wszystkimna obszarach chronionych - parkach narodowych i krajobrazowych, gdzie istnieją wspomagające ją elementy infrastruktury w postaci muzeów, sal wystawowych, ścieżek dydaktycznych, ośrodków edukacji ekologicznej i innych. Uprawiana jest zarówno przez turystów indywidualnych, jak i zorganizowane grupy obsługiwane przez wyspecjalizowane biura turystyki przyrodniczej oraz pracowników parków narodowych i krajobrazowych. Turyści o zainteresowaniach ornitologicznych stanowią największą grupę zwiedzających tereny bagienne na Podlasiu. Preferowane formy turystyki przyrodniczej to obserwacje ptaków i innych zwierząt w ich środowisku naturalnym, foto-safari oraz wyprawy zapoznające turystów z najciekawszymi zbiorowiskami roślinnymi i krajobrazami określonego terenu.