ZIELONE WROTA

KRYTERIA WYŚWIETLANIA ARTYKUŁÓW

Co warto zobaczyć

Od lat dwudziestych XX w. miasto cieszy się, zasłużenie, mianem 'letniej stolicy Polski'. Dzięki swoim niezwykłym walorom krajobrazowym i uzdrowiskowym oraz bogatej ofercie turystycznej przyciąga corocznie niezliczone rzesze turystów z kraju i zagranicy. Dodatkową atrakcją jest unikalny na skalę europejską Kanał Agustowski, przebiegający przez miasto, cud myśli technicznej z pierwszej połowy XIX w.


 

Nie każdy wie, iż Drohiczyn jest jednym z czterech miast o tradycji grodów koronacyjnych w Polsce. Najstarszym jest oczywiście Gniezno, ale Kraków jest dopiero na trzecim miejscu, wyprzedza go właśnie Drohiczyn, dziś - senna miejscowość nad Bugiem, a niegdyś - prężny ośrodek handlowy, siedziba sądów ziemskich i grodzkich, stolica województwa i ważna placówka Komisji Edukacji Narodowej.


 

Suraż - 'zaginione światy'

W tym najmniejszym mieście w Polsce /960 mieszkańców/ zlokalizowanych jest ponad 100 stanowisk archeologicznych. Znajdują się tu społeczne muzea, w których można zobaczyć eksponaty, ekspozycje oraz pokazy związane z historią. Podróż w czasie ułatwi też wizyta w "Nawii" - wczesnośredniowiecznej osadzie słowiańskiej prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Suraża i Okolic, www.suraz.org.pl

 

Jezioro Hańcza jest typowym jeziorem polodowcowym, czemu zawdzięcza swój podłużny kształt, głębokość i czyste, przejrzyste wody. Przypomina tym jeziora górskie, ale wbrew powszechnej opinii nie jest niedostępne ani zimne. Posiada wiele kąpielowych plaż, od strony południowej o kamienistym dnie i stromym brzegu, przechodzącym stopniowo w łagodne, piaszczyste stoki na północy. Jego głębokość wynosi 111,5 m, co zapewniło mu popularność wśród płetwonurków którzy mają swoją bazę we wsi Błaskowizna. Jezioro Hańcza jest równocześnie rezerwatem przyrody, dając schronienie wielu rzadkim gatunkom wodnych zwierząt i roślin.


 

Turystyka przyrodnicza na Podlasiu rozwija się przede wszystkimna obszarach chronionych - parkach narodowych i krajobrazowych, gdzie istnieją wspomagające ją elementy infrastruktury w postaci muzeów, sal wystawowych, ścieżek dydaktycznych, ośrodków edukacji ekologicznej i innych. Uprawiana jest zarówno przez turystów indywidualnych, jak i zorganizowane grupy obsługiwane przez wyspecjalizowane biura turystyki przyrodniczej oraz pracowników parków narodowych i krajobrazowych. Turyści o zainteresowaniach ornitologicznych stanowią największą grupę zwiedzających tereny bagienne na Podlasiu. Preferowane formy turystyki przyrodniczej to obserwacje ptaków i innych zwierząt w ich środowisku naturalnym, foto-safari oraz wyprawy zapoznające turystów z najciekawszymi zbiorowiskami roślinnymi i krajobrazami określonego terenu.