ZIELONE WROTA

KRYTERIA WYŚWIETLANIA ARTYKUŁÓW

Co warto zobaczyć

TURYSTYCZNE 'HITY' PODLASIA

Podlasie słynie przede wszystkim z walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Jest to jednak także region o przebogatej historii, w której ziemie te na przemian zamieszkiwały różne ludy. Tę mozaikę etniczną widać do dziś, a wpływy wielu kultur ukształtowały najcenniejsze zabytki materialne na Podlasiu.

 

Miasto wojewódzkie liczące ok. 290 tys. mieszkańców. Leży nad rzeką Białą, a jego początki sięgają połowy XV w. Czasy swej świetności (wiek XVIII) zawdzięcza rodowi Branickich, którzy przenieśli główną siedzibę swoich dóbr z Branic pod Krakowem do Białegostoku. Dzięki wspaniałej rezydencji magnackiej, nie ustępującej świetnością największym pałacom Europy, zyskał miano "Wersalu Podlasia".


 

Rzecz unikatowa w skali całego kraju: na Podlasiu odnajdziecie Państwo niezwykłą mieszankę tradycji i religii, w tym ślady szczególnie ciekawej kulturowo społeczności polskich Tatarów. W dwóch tatarskich wioskach, Bohonikach i Kruszynianach, istnieją jedyne drewniane meczety w Polsce, pochodzące z XVIII i XIX w. Świątynie te oraz znajdujące się w wioskach cmentarze muzułmańskie (mizary), są duchowymi i kulturalnymi centrami odradzającej się w ostatnim czasie "Tatarszczyzny".


 

Niesamowita historia charyzmatycznego proroka Eliasza Klimowicza, uznanego przez miejscową ludność za świętego, który odwróciwszy się od religii prawosławnej, stworzył własną i zamierzał zbudować nową stolicę świata na polanie w Puszczy Knyszyńskiej...


 

Kto był tutaj choć raz, dobrze rozumie skąd wzięło się określenie „Suwalszczyzna – kraina jak baśń”. Polodowcowy krajobraz z doliną rzeki Szeszupy, licznymi głazami narzutowymi i oczkami jeziorek to tylko część atrakcji widocznych z Cisowej Góry, najwyższego punktu parku.


 

Trasa Puchły/Soce/Trześcianka - Miłośnicy pięknej drewnianej architektury obejrzą w tych miejscowościach wiele domów z bogato zdobionymi okiennicami, narożnikami oraz zabytkowych drewnianych cerkwi, kaplic prawosławnych, krzyży przydrożnych.


 

Malowniczo położony nad starorzeczami Narwi dwór Państwa Toczydłowskich, leżący na skraju lasu i rozległych łąk, okazał się miejscem wymarzonym nie tylko dla ludzi, ale i dla ptaków.