ZIELONE WROTA

Ośrodek PTOP w Pentowie

Dworek Pentowo nad Narwią, niedaleko Tykocina, to zaledwie jedno gospodarstwo, na które składa się 100-letni szlachecki dwór oraz budynki gospodarcze. Niezwykła historia tego miejsca zaczęła się w 1991 roku po huraganie, który przeszedł nad Pentowem i okolicą. Na czubkach połamanych drzew zaczęły budować swoje gniazda bociany białe. Dzisiaj funkcjonuje tu Punkt Informacyjny Północnopodlaskiego Towarzysztwa Ochrony Ptaków oraz "Galeria Bociania".


 

 

W 2001 roku Pentowo zyskało tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Tylko jedno miejsce w kraju może być tak wyróżnione. Nazwę przyznaje niemiecka Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Przyrody EURONATUR.

W ponad stuletnim, staropolskim dworze Pentowo jego włałciciele od lat prowadzą gospodarstwo agroturystyczne. Pentowo od lat jest również dużą kolonią bociana białego. W ramach gospodarstwa do dyspozycji gości pozostaje dworek szlachecki i budynki gospodarcze. Największą atrakcją są oczywiście bociany.

Ponadto włałciciele prowadzą szkółkę jazdy konnej i organizują przejażdżki konne. Posiadają 12 koni, z czego 6 jest rasy konik polski. Wieczorami rozpalane są ogniska. Turysta odwiedzający gospodarstwo może także popływać łódką i łowić ryby, ponieważ koło dworku znajduje się oczyszczone starorzecze Narwi. We wrześniu i październiku do Pentowa przyjeżdża wielu grzybiarzy. Poza sezonem -  zimą organizowane są z kolei kuligi.Henryka i Bogdan Toczyłowscy

 

W 2007 roku na wystawie fotograficznej można obejrzeć zdjęcia Tomasza i Grzegorza Kłosowskich dokumentujące ich spotkania z bocianami białymi. Galeria otwarta będzie do 15 września.

Europejską Wieś Bocianią można zwiedzać od kwietnia do końca września codziennie, w godzinach od 9 do 19. Bilet wstępu do Galerii oraz na 2 wieże widokowe w cenie 2 zł do nabycia w Galerii Bocianiej. Istnieje również możliwość zwiedzania kolonii bocianiej pod opieką przewodnika (koszt 10 zł), zorganizowania prelekcji (koszt 20 zł) oraz pokazu obrączkowania ptaków (koszt 20 zł). Prelekcje oraz obrączkowanie ptaków wymagają wcześniejszego uzgodnienia terminu.


Dodatkowych informacji udziela Łukasz Meina, tel. 0-692339433 (PTOP).

 

Dworek Pentowo
Kolonia Kaczorowo 39
16-080 Tykocin
tel. (+48) (85) 718 16 29