ZIELONE WROTA

Meandrami Narwi

Każdy był lub przynajmniej słyszał o Górze Strękowej, skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Narwi i Biebrzy. „Brama na Bagna" zaprasza na nową ścieżkę przyrodniczą „Meandrami Narwi” w Gminie Zawady, w połowie drogi między Białymstokiem a Łomżą, na pograniczu Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego.


 

Jest to propozycja dla szukających aktywnego odpoczynku na łonie natury rodzin z dziećmi i znudzonej miejskimi wakacjami młodzieży.

 

Ścieżka oferuje 2 – godzinny spacer bogatym przyrodniczo i urozmaiconym krajobrazowo pobrzeżem Narwi, od miejscowości Strękowa Góra do Góry Strękowej w Gm. Zawady. Szereg tablic rozmieszczonych w kluczowych punktach trasy zdradzą tajemnice przyrody i historii tego szczególnego miejsca. Trasa niemal całej ścieżki przebiega wzdłuż domostw bobrów, więc uwaga - łatwo wpaść do bobrowej nory.


Swój początek bierze ścieżka tuż przy Ośrodku „Brama na Bagna” w Strękowej Górze gm. Zawady, gdzie przed tygodniem nastąpiło historyczne odsłonięcie Pomnika Śledzia.  Mapka dojazdu znajduje się na stronie www.bramanabagna.pl. Stąd należy kierować się oznakowaną trasą.

 

 


Uważnie śledzący tablice poznają skutki melioracji, dowiedzą się, jak działa jaz i jak powstają starorzecza. Poznają gatunki ryb oraz ptaków – tych, które można tu spotkać cały rok, jak i tych, które są tu tylko wiosną lub latem. Stojący na szczycie Góry Strękowej oczami polskich obrońców Odcinka Obronnego Wizna ujrzą rozległą dolinę wypełnioną we wrześniu 1939 roku czołgami hitlerowskiej dywizji pancernej. U podnóża góry samodzielnie odszukają różnice pomiędzy piaskiem, żwirem i gliną, w których zapisana jest historia geologiczna tego miejsca, równie burzliwa jak wojenne przejścia.


Nagrodą dla wytrwałych, którzy pokonają trasę, są przepiękne rozległe krajobrazy dorzecza Narwi i Biebrzy widoczne ze szczytu Góry Strękowej. Przed upałem lub deszczem schroni turystów zadaszona wiata. Z powrotem do Ośrodka „Brama na Bagna” poprowadzi przez las oznakowana ścieżka.
Wyruszając, należy zabrać ze sobą aparat fotograficzny oraz lornetkę, by obserwować ptaki i urzekające krajobrazy.

 

Na szlaku znajduje się 8 tablic opisujących obserwowany teren oraz jego walory.

Zobacz poszczególne tablice:

 

Tablica główna - przebieg szlaku - kliknij tu

Tablica 1 - "człowiek i rzeka" - kliknij tu

Tablica 2 - "jaz" - kliknij tu

Tablica 3 - "ryby" - kliknij tu

Tablica 4 - "starorzecze" - kliknij tu

Tablica 5 - "ptaki" - kliknij tu

Tablica 6 - "bitwa pod Strękową Górą" - kliknij tu

Tablica 7 - "góra polodowcowa" kliknij tu

 

Zobacz zdjęcia ze szlaku:

 

 

 

 


Ścieżka przyrodnicza „Meandrami Narwi” wraz z tablicami i wiatami została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe.