ZIELONE WROTA

Szlak konny Puszczy Knyszyńskiej

Pierwszy szlak konny przez Puszczę Knyszyńską i jeden z trzech znakowanych szlaków konnych w województwie podlaskim. Daje możliwość poznania z grzbietu wierzchowca walorów naturalnych Puszczy Knyszyńskiej, a także puszczańskich perełek architektury i kultury (miasteczko Supraśl, wsie na szlaku rękodzieła ludowego). Wiedzie przez liczne stadniny lub gospodarstwa agroturystyczne, których właściciele chętnie przyjmą jeźdźca i jego wierzchowca na nocleg.


Przebieg szlaku:

Folwarki Tylwickie - Sokole - Pieńki - Waliły - Lipowy Most - Kopna Góra - Surażkowo - Supraśl - Studzianki - Wólka Ratowiecka - Jurowce - Kol. Leńce - Krynica

 

 

Region: Puszcza Knyszyńska

Kolor: pomarańczowy

Długość: 119, 7 km

 

Szlak rozpoczyna się w kolonii Folwarki Tylwickie, w Gospodarstwie Agroturystycznym "Jaworina". We wsi drewniana cerkiew prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Św. z 1819 r.

Następnie szlak podąża przez las do wsi Sokole, przecinając szlak rowerowy "Przez gminę Michałowo" oraz pieszy "Skrajem Puszczy Knyszyńskiej", następnie leśnymi drogami wiedzie do miejscowości Kopce i Pieńki. Tam znajduje się kolejny możliwy punkt postojowy w Gospodarstwie Agroturystycznym "Pieńki".

 

Puszcza Knyszyńska zimą

 

Przez Dzierniakowo szlak prowadzi do linii kolejowej Białystok - Zubki Białostockie (ruch osobowy zawieszony), następnie przez ruchliwą szosę międzynarodową do miejscowości Waliły, gdzie znajdują się pozostałości

parku dworskiego z XIX w., drewniana szkoła z lat 30-tych XX w., obecnie dom i pracownia znanego malarza i działacza białoruskiego Leona Tarasewicza.
We wsi znajduje się także olbrzymi głaz narzutowy o obwodzie 14 m, pozostałość epoki lodowcowej.

Przez miejscowość Radunin (przykłady ciekawej architektury drewnianej - szczególnie interesujące są charakterystyczne zdobienia chat) szlak prowadzi przez rzekę Supraśl do Nowosiółek i kol. Kondycja (hotel koni). 

W dalszej drodze miłośnicy golfa znajdą coś dla siebie - w Lipowym Moście, w środku Puszczy Knyszyńskiej działa pole golfowe

 

Dolina rzeki Supraśl zimą

 

Szlak wiedzie następnie przez puszczę, przecinając rezerwat "Woronicza", aż do

Kopnej Góry, gdzie na uwagę zasługuje Arboretum im. Powstańców Styczniowych 1863 r. W Kopnej Górze znajduje się leśniczówka z hotelem koni.

Z Kopnej Góry szlak prowadzi doliną meandrującej rzeki Sokołda, wpadającej do Supraśli. Przez rezerwat "Surażkowo" docieramy do kolejnego gospodarstwa agroturystycznego "Ritowisko" z hotelem koni i możliwością noclegu. Jadąc wzdłuż Supraśli przejeżdżamy obok jedynego miasteczka położonego na terenie Puszczy Knyszyńskiej - uzdrowiska Supraśl. Ośrodek Jeździecki MKS "Sprząśla" przyjmie konie na postój, a jeźdźcy mogą w tym czasie udać się na zwiedzanie tego przepięknego miasteczka.

 

Kaplica grobowa Buchholtzów

Prawosławny Męski Monaster

p.w. Zwiastowania NMP w Supraślu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wracając na szlak kierujemy się przez rezerwat "Jałówka" do wsi Studzianki z Jeździeckim Klubem Sportowym "Ocean Studzianki". We wsi bardzo ciekawe przykłady architektury drewnianej, oprócz tego pięknie odrestaurowany wiatrak holender.

Po przekroczeniu szosy Białystok - Sokółka szlak biegnie przez wieś Ruda Rzeczka, a po przejechaniu przez kolejną linię kolejową, dochodzi do Wólki Ratowieckiej. Tu również znajduje się hotel koni. Stąd blisko już do Czarnej Wsi Kościelnej, miejscowości leżącej na Szlaku Rękodzieła Ludowego, słynącej z wyrobu naczyń glinianych.  

Szlak przecina następnie szosę Białystok - Augustów (możliwość zjazdu w lewo do Klubu Jeździeckiego "Kres" w Jurowcach), prowadzi przez kol. Leńce, wieś Ponikła aż dochodzi do wsi Krynice (stadnina koni), gdzie się kończy.