TURYSTYKA -> Co warto zobaczyć

Augustów i Kanał Augustowski

Od lat dwudziestych XX w. miasto cieszy się, zasłużenie, mianem 'letniej stolicy Polski'. Dzięki swoim niezwykłym walorom krajobrazowym i uzdrowiskowym oraz bogatej ofercie turystycznej przyciąga corocznie niezliczone rzesze turystów z kraju i zagranicy. Dodatkową atrakcją jest unikalny na skalę europejską Kanał Agustowski, przebiegający przez miasto, cud myśli technicznej z pierwszej połowy XIX w.


 

 

Augustów jest najstarszym miastem regionu, jego historia sięga wieku XVIw., a u jego początków leżała założona nad rzeką Netta karczma, w której pobierane były cła. Prawa miejskie i herb Augustów otrzymał w 1557 r. od Zygmunta Augusta. Fakt, iż mimo tak ambitnego startu Augustów nie stał się drugą Warszawą, należy wiązać z wojnami nieustannie niszczącymi miasto, poczynając od potopu szwedzkiego, a na II wojnie światowej skończywszy. Wielokrotne przebudowy tkanki miejskiej zatarły nieco pierwotny układ urbanistyczny, jednak Rynek Zygmunta Augusta z kilkoma ocalałymi kamienicami z przełomu XIX i XX w. pozostaje nadal centrum miasta. Nieopodal wznosi się kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego z lat 1906-11.

 

 

Fasada kościoła p.w. Najświętszego

Serca Jezusowego w Augustowie

 

Warto zobaczyć także Starą Pocztę, neoklasycystyczny budynek z 1830 r., śluzę na Kanale Augustowskim, klasycystyczny dworek Prądzyńskiego z 1826r., w którym mieści się Dział Historii Kanału Augustowskiego; za zabytek uznany został także modernistyczny Oficerski Yacht Club RP z 1935r. Duże wrażenie robi również zabudowa willowa, letniskowa i mieszkalna miasta z okresu międzywojennego.

 

Oprócz samej atmosfery miasta turystów przyciąga przede wszystkim bogata oferta uprawiania sportów wodnych i możliwości wypoczynku nad wodą. Augustów jest dumny z niedawno uporządkowanych bulwarów nadrzecznych, szczyci się profesjonalnym wyciągiem do nart wodnych, nowoczesną pływalnią i akwaparkami w hotelach. Turyści przybywający latem mają okazję uczestniczyć w kultowej imprezie: "Mistrzostwa Świata w Pływaniu Na Byle Czym, czyli Co ma pływać nie utonie".     

 

Kanał Augustowski

 

Miał połączyć Wisłę z Niemnem w związku z pruskimi restrykcjami gospodarczymi wobec Kongresówki i Rosji w latach dwudziestych XIX wieku. Car Aleksander I podjął w 1824 decyzję o rozpoczęciu inwestycji i powierzeniu jej realizacji stronie polskiej. Kanał został zaprojektowany przez generała Ignacego Prądzyńskiego. System liczył sobie w sumie 18 śluz niwelujących różnice poziomów wód łączonych odcinków rzek lub jezior. Kanał był jak na owe czasy i polskie warunki budowlą o bardzo wysokim poziomie technicznym, na potrzeby której opracowano nowatorskie technologie pozyskiwania materiałów (np. sztucznego wapna hydraulicznego).  Wartości zabytkowe Kanału Augustowskiego wyrażają się także w zachowanych elementach urządzeń, funkcjonujących do dzisiaj niezawodnie według zasad z XIX w.

Dziś Kanał pełni funkcję głównie turystyczną. Ogromnych emocji dostarcza śluzowanie podczas spływu kajakowego lub rejsu statkiem wycieczkowym po jeziorach okalających Augustów.

 


Śluza Paniewo na Kanale Augustowskim

Oryginalna tablica z czasów budowy Kanału Augustowskiego
Zielone Wrota 2006-2021 © Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju "AGRO-GROUP"