KRYTERIA WYŚWIETLANIA ARTYKUŁÓW
Gminy
Powiat Sejneńskiobszar: 218 km2,
ludność: 4 630,
gęstość zaludnienia: 16,6 osób/km2
Gmina leży w dorzeczu Niemna, od wschodu graniczy z Litwą. Czynne przejście graniczne w Ogrodnikach przez całą dobę obsługuje ruch pojazdów osobowych.
obszar: 4 km2,
ludność: 6 100,
gęstość zaludnienia: 1525 osób/km2
Miasto Sejny leży nad rzeką Marychą. Od drogowego przejścia granicznego w Ogrodnikach dzieli je 10 km, zaś 25 km od przejścia kolejowego w Trakiszkach.
Od najdawniejszych czasów Sejny były regionalnym ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym. Dziś rozwija się w mieście przemysł rolno - spożywczy oraz handel.
obszar: 138 km2,
ludność: 4 625,
gęstość zaludnienia: 33,5 osób/km2
Wieś gminna położona nad jeziorem Punie, od którego pochodzi nazwa wsi. Kilka kilometrów na północny - zachód znajduje się przejście graniczne z Litwą w Budzisku.
Gmina słynie z pięknych krajobrazów: lasów, które zajmują ponad 14 km2 jej powierzchni oraz jezior - Sejwy, Boksze i kilku mniejszych akwenów w okolicach wsi Przystawańce. Przez teren gminy biegną dwa szlaki turystyczne: pieszy i rowerowy.
W pradawnych czasach teren obecnej gminy zamieszkiwali Jaćwingowie, potem osiedlili się na nim Litwini. Do dziś ludność narodowości litewskiej, stanowiąca 80% mieszkańców, kultywuje własną tradycję i kulturę.
W gminie dobrze rozwinięte jest rolnictwo, które stanowi główne źródło utrzymania mieszkańców. Coraz częściej niektórzy z nich zaczynają stawiać też na agroturystykę. Rozwijają się również niewielkie przedsiębiorstwa. Puńska piekarnia wypieka prawdziwy wiejski chleb, w masarni "Dresna" wytwarzana jest tradycyjna litewska kiełbasa zwana skiladź, kawiarnia "Sodas" oferuje litewskie dania. W Puńsku - lokalnej "stolicy" - działa Dom Kultury Litewskiej (przy nim zespoły folklorystyczne, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy ludowe), liceum litewskie i wydawnictwo Aušra, jedno z największych zakładów pracy w gminie.
Jako, że Krasnopol już od momentu założenia miał być ośrodkiem miejskim pełniącym funkcje handlowe, jego układ urbanistyczny pochodzący z XVIII wieku charakteryzuje się regularnym rozmieszczeniem ulic położonych równolegle względem siebie.
Gmina Krasnopol jest typowo rolnicza, jednak występujące na jej terenie liczne jeziora i rzeki sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki. W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się tu agroturystyka. Obszar gminy Krasnopol zajmuje obszar 172 km2 obejmując 37 wsi.
Wieś oddalona od Sejn o 10 km położona na skraju Puszczy Augustowskiej. Wieś ma charakter rolniczo – leśniczo - turystyczny, posiada znakomite warunki rekreacyjno-wypoczynkowe, przebiegają tędy malownicze szlaki kajakowe.
Turystom sprzyjają dobrze wyposażone ośrodki wczasowe, stanice wodne, pola biwakowe oraz kwatery agroturystyczne. Na terenie gminy znajdują się liczne rezerwaty oraz pomniki przyrody, a zachodnia część gminy stanowi ochronną strefę Wigierskiego Parku Narodowego. Gmina Giby obejmuje obszar 324 km2, liczy 3300 mieszkańców.


obszar: 218 km2, ludność: 4 630, gęstość zaludnienia: 16,6 osób/km2 Gmina leży w dorzeczu Niemna, od wschodu graniczy z Litwą. Czynne przejście graniczne w Ogrodnikach przez całą dobę obsługuje ruch pojazdów osobowych. |
obszar: 4 km2, ludność: 6 100, gęstość zaludnienia: 1525 osób/km2 Miasto Sejny leży nad rzeką Marychą. Od drogowego przejścia granicznego w Ogrodnikach dzieli je 10 km, zaś 25 km od przejścia kolejowego w Trakiszkach. Od najdawniejszych czasów Sejny były regionalnym ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym. Dziś rozwija się w mieście przemysł rolno - spożywczy oraz handel. |
obszar: 138 km2, ludność: 4 625, gęstość zaludnienia: 33,5 osób/km2 Wieś gminna położona nad jeziorem Punie, od którego pochodzi nazwa wsi. Kilka kilometrów na północny - zachód znajduje się przejście graniczne z Litwą w Budzisku. Gmina słynie z pięknych krajobrazów: lasów, które zajmują ponad 14 km2 jej powierzchni oraz jezior - Sejwy, Boksze i kilku mniejszych akwenów w okolicach wsi Przystawańce. Przez teren gminy biegną dwa szlaki turystyczne: pieszy i rowerowy. W pradawnych czasach teren obecnej gminy zamieszkiwali Jaćwingowie, potem osiedlili się na nim Litwini. Do dziś ludność narodowości litewskiej, stanowiąca 80% mieszkańców, kultywuje własną tradycję i kulturę. W gminie dobrze rozwinięte jest rolnictwo, które stanowi główne źródło utrzymania mieszkańców. Coraz częściej niektórzy z nich zaczynają stawiać też na agroturystykę. Rozwijają się również niewielkie przedsiębiorstwa. Puńska piekarnia wypieka prawdziwy wiejski chleb, w masarni "Dresna" wytwarzana jest tradycyjna litewska kiełbasa zwana skiladź, kawiarnia "Sodas" oferuje litewskie dania. W Puńsku - lokalnej "stolicy" - działa Dom Kultury Litewskiej (przy nim zespoły folklorystyczne, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy ludowe), liceum litewskie i wydawnictwo Aušra, jedno z największych zakładów pracy w gminie. |
Jako, że Krasnopol już od momentu założenia miał być ośrodkiem miejskim pełniącym funkcje handlowe, jego układ urbanistyczny pochodzący z XVIII wieku charakteryzuje się regularnym rozmieszczeniem ulic położonych równolegle względem siebie. Gmina Krasnopol jest typowo rolnicza, jednak występujące na jej terenie liczne jeziora i rzeki sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki. W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwija się tu agroturystyka. Obszar gminy Krasnopol zajmuje obszar 172 km2 obejmując 37 wsi. |
Wieś oddalona od Sejn o 10 km położona na skraju Puszczy Augustowskiej. Wieś ma charakter rolniczo – leśniczo - turystyczny, posiada znakomite warunki rekreacyjno-wypoczynkowe, przebiegają tędy malownicze szlaki kajakowe. Turystom sprzyjają dobrze wyposażone ośrodki wczasowe, stanice wodne, pola biwakowe oraz kwatery agroturystyczne. Na terenie gminy znajdują się liczne rezerwaty oraz pomniki przyrody, a zachodnia część gminy stanowi ochronną strefę Wigierskiego Parku Narodowego. Gmina Giby obejmuje obszar 324 km2, liczy 3300 mieszkańców. |