ZIELONE WROTA

Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Oddział Muzeum Północno – Mazowieckiego , ul. Zamkowa 25 , 18 – 414 Nowogród , tel. 086 217 55 62 , http://www.heritage.pl/sources/muzea/n/nowogrod.html


 

 

Jest to jedno z najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. W czasie II wojny światowej został całkowicie zniszczony – odbudowano go w latach pięćdziesiątych. Ekspozycję na terenie skansenu podzielić można na dwie części: dział bartniczo – pszczelarski i dział rolniczy. W skansenie znajdziemy budynki mieszkalne, gospodarcze, ale także obiekty takie jak kapliczki i studnie. Budynki na terenie skansenu pochodzą z końca XVIII i pierwszej połowy XX wieku. Warto udać się do skansenu w okresie letnim, ponieważ odbywają się tam wtedy imprezy folklorystyczne mające na celu prezentację kultury kurpiowskiej. Wystawy stałe dotyczą ekspozycji strojów ludowych i postaci Adama Chętnika.

 

Skansen czynny jest w sezonie turystycznym: poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 16.00, sobota – niedziela, święta, godz. 10.00 – 18.00 .

 

Bilet wstępu do skansenu: normalny – 6 zł, z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) – 8 zł,  ulgowy – 4 zł, z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) – 5 zł,  spacerowy – 2,50. Bilet indywidualny do 10 osób z przewodnikiem – 35 zł.

 

Chata kurpiowska w skansenie w Nowogrodzie

Wiatrak w Skansenie Kurpiowskim

Tradycyjne stroje kurpiowskie

Młyn

Ule z Puszczy Kurpiowskiej

Tzw. "święty kąt"
w chacie kurpiowskiej