ZIELONE WROTA

Jedź ŁOŚtrożnie!

Łoś to drugie co do wielkości zwierzę w Polsce. Dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Dolina Biebrzy to największa ostoja łosia. W okresie jesienno-zimowym łosie przebywają w lasach w pobliżu dróg, bardzo często je przekraczają. Szczególnie niebezpieczna jest droga nr 65 na odcinku Mońki-Grajewo. Corocznie dochodzi tu do wielu kolizji i wypadków drogowych ze zwierzętami. W tym roku na terenie funkcjonowania Powiatowej Komendy Policji w Augustowie, Grajewie, Mońkach i Sokółce odnotowano kilkadziesiąt zdarzeń drogowych, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta - kilkanaście z nich to łosie. Zderzenie z łosiem może być tragiczne w skutkach - jak śmiertelny wypadek młodego, 27 letniego mężczyzny w 2007r., którego przyczyną był przechodzący przez jezdnię łoś! Ofiarami kolizji i wypadków padają też zwierzęta. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jak również w trosce o dobro zwierząt, Biebrzański Park Narodowy organizuje akcję informacyjną: "JEDŹ ŁOŚTROŻNIE!"


fot. M.Socha

Celem akcji jest:


- poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, szczególnie na drogach: nr 65 pomiędzy Mońkami a Grajewem, nr 8 (E67) pomiędzy Sztabinem a Augustowem oraz nr 673 pomiędzy Dąbrową Białostocką a Lipskiem;
- uświadomienie kierowcom o czyhającym szczególnie na tym odcinku drogi niebezpieczeństwie zderzenia z łosiem i innymi dzikimi zwierzętami;
- ograniczenie ilości kolizji i wypadków z łosiami
- troska o dobro zwierząt


Realizacja akcji:

W sezonie 2008/2009 Akcja Informacyjna "Jedź ŁOŚtrożnie" będzie odbywała się w godzinach 9.00 - 13.00 w następujących dniach: 27 października, 26 listopada, 17 grudnia, 22 stycznia 2009, 16 lutego 2009 oraz 16 marca 2009.

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Nadleśnictwa Augustów, Knyszyn i Rajgród wraz z patrolem Policji przeprowadzą akcję informacyjną dla uczestników ruchu na drodze nr 65 - trasa Białystok - Ełk , na odcinku pomiędzy Mońkami a Rudą (miejsce częstego przekraczania łosi przez drogę), na drodze E8 pomiędzy Sztabinem i Augustowem oraz na drodze 673 pomiędzy Dąbrową Białostocką a Lipskiem. Pojazdy będą zatrzymywane przez Policję. Następnie kierowcy zostaną poinformowani o niebezpieczeństwie zderzenia z łosiem na tym odcinku trasy, otrzymają ulotkę informacyjną oraz nalepkę na samochód: znak ostrzegawczy uwaga zwierzęta z łosiem w tle i podpisem: "Jedź łośtrożnie".

 

 

Wszystkich zainteresowanych akcją oraz przekazywaniem informacji o niebezpiecznych miejscach na drogach w dolinie Biebrzy, które często przekraczają łosie prosimy o kontakt z:

Biebrzański Park Narodowy
Artur Wiatr awiatr@biebrza.org.pl tel. (085) 738 0620