ZIELONE WROTA

Sprzątanie Świata 2008

Wszyscy tkwimy w kulturze masowego konsumpcjonizmu. Kupujemy coraz więcej i więcej. Pochłonięci szaleństwem zakupów nie zauważamy jednak wielu negatywnych zjawisk, które niosą one za sobą. Jednym z nich jest problem odpadów. W jednym z najbliższych dni odpuść sobie zakupy – przyłącz się do corocznej akcji Sprzątania Świata.


Zamiast sprzątać wolisz jednak wyjść na zakupy? Podpowiemy Ci jak przyłączyć się do akcji zmieniając swoje nawyki konsumenckie.

 

1. Przed wyjściem na zakupy rzuć okiem na zawartość kosza … na śmieci. Jeżeli znajdziesz tam przeterminowane jedzenie, stertę opakowań (puszki, butelki, foliowe woreczki) lub coś co po wyciągnięciu z niego wcale nie byłoby śmieciem np. książkę, ubranie, długopis to gwarantujemy,  że już przez samą zmianę nawyków konsumenckich będziesz mieć czyste sumienie.

 

2. W sklepie unikaj kupowania rzeczy, których nie potrzebujesz. W końcu każdy zbędny zakup  w szafie czy lodówce to nie tylko strata dla portfela, ale też strata energii i surowców, jaki i ogromna ilość odpadów, które codziennie zasypują świat!

 

3. A może w ogóle nie musisz kupować niektórych rzeczy. Kupione przedmioty używaj ponownie tak często jak to możliwe. Znajdź innowacyjne pomysły na drugie wcielenie czegoś czego już nie potrzebujesz!

 

4. Wybrałeś produkt? Opakowanie oddaj do recyklingu!

 

5. Przyłącz się do naszej Akcji Sprzątania Świata razem z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej „Brama na Bagna”. Startujemy we czwartek 18 września o godz. 9.00 w budynku Ośrodka. Razem z nami będą: uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Zawadach, Urząd Gminy w Zawadach wraz z Wójtem Gminy oraz lokalni mieszkańcy, działacze i pracownicy Ośrodka. Akcja obejmie: krótkie warsztaty na temat „Góra śmieci – co się dzieje z odpadami?” oraz sprzątanie ścieżki przyrodniczej. Sprzątanie zakończy się konkursami i wspólnym ogniskiem.

 

 

W tym roku kampania Sprzątania Świata odbędzie się po raz piętnasty! Szacuje się, że co roku uczestniczy w niej 35 milionów ludzi w 100 krajach. Polska Zielona Sieć w ramach kampanii „Kupuj Odpowiedzialnie! – Twoje pieniądze kształtują świat” sugeruje kontrolować zawartość kosza na śmieci stosując się do zasady 3R. Więcej informacji przeczytasz tu.

 

Skontaktuj się z regionalnym PUNKTEM Informacyjno-Edukacyjnym Polskiej Zielonej Sieci:

Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Brama na Bagna”

Strękowa Góra 24, 16-075 Zawady
tel. 085 738 43 33, tel. kom: 0 693 83 25 25

e-mail: osrodek@bramanabagna.pl, www.osrodekedukacjiekologicznej.pl. Konsultantka: Bogusława Laskowska.