ZIELONE WROTA

Dekalog klimatyczny

Każdy z nas jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne na Ziemi. Zacznij już dziś przestrzegać dekalogu klimatycznego.


1. Dbaj o środowisko
Zmieniamy klimat, zatruwamy wodę, powietrze, gleby, jedzenie i zabijamy tysiące gatunków. Co sekundę podwajamy stężenie dwutlenku węgla w sześcianie o boku ponad 1 kilometra. Lodowce i lody Arktyki rozpadają się w oczach, przesuwają się strefy klimatyczne i pustynie, nasilają się katastrofy. 2. Szanuj zasoby naturalne
W ciągu życia jednego pokolenia wyczerpujemy ponad połowę zasobów ropy i gazu. I wiele innych trudnych do zastąpienia surowców. 1 litr ropy daje tyle energii, ile człowiek pracujący przez 1.5 tygodnia, a każdy z nas zużywa jej rocznie kilka ton – spalając bezpośrednio w aucie lub pośrednio, kupując towary, jedzenie i usługi. Tymczasem w przeciągu kilku, najpóźniej kilkunastu lat nastąpi szczyt jej wydobycia.

3. Pozostaw dzieciom Ziemię w takim stanie, w jakim ją zastałeś - lub lepszym
Ziemia pozbawiona zasobów ropy, gazu, wielu metali. Bez lasów tropikalnych. Z katastrofami klimatycznymi. Zanieczyszczonymi miastami, górami wysypisk, trującymi rzekami i powietrzem. Z dziesiątkami tysięcy nierozkładających się trujących związków chemicznych gromadzących się w naszych organizmach. Z bakteriami odpornymi na nadużywane antybiotyki. Czy taką Ziemię chcemy zostawić naszym dzieciom?

4. Dowiedz się. Zrozum. Zmieniaj swoje zachowania i daj przykład innym
Każdy z nas jest częścią problemu. Wyciągając głowę z piasku i rozumiejąc konsekwencje swojego postępowania możesz stać się częścią rozwiązania.  Jeśli zmienisz żarówki energooszczędne, wyłączysz wodę przy myciu zębów i wyciągniesz ładowarkę komórki, a chwilę później wsiądziesz do terenówki i polecisz do Australii to nie ma to nic wspólnego z ekologią. Świadomie kształtuj postawy w swoim otoczeniu.

5. Konsumuj mniej, kupuj tylko to, co naprawdę jest Ci niezbędne
Po kilku tygodniach od zakupu, w domu pozostaje nam średnio kilka procent tego, co kupiliśmy. Cała reszta trafia do kosza. A to tylko wierzchołek góry lodowej – na każdy kosz naszych odpadów przypada kilkadziesiąt koszy odpadów przemysłowych, często toksycznych i zwykle trafiających wprost do środowiska. Symbolem naszego sposobu życia może być zwykła torba foliowa, której używamy przez kilka minut, a następnie wyrzucamy, żeby rozkładała się kilka stuleci.

6. Zrezygnuj z auta i przelotów. Używaj komunikacji miejskiej i kolejowej
W miastach Europy 2/3 zanieczyszczeń pochodzi z aut. Jadąc samochodem 15 kilometrów do pracy i z powrotem, wyrzucasz do atmosfery ponad 5 kg dwutlenku węgla – ilość, którą sporych rozmiarów drzewo będzie absorbować przez rok. Przelot z Europy do Australii i z powrotem to dla każdego z pasażerów emisja dwutlenku węgla o masie wielkiego słonia afrykańskiego, a jeśli doliczyć do tego budowę i utrzymanie samolotu i infrastruktury, można doliczyć jeszcze ciężar słonia indyjskiego. Popieraj darmową komunikację miejską, sieć szybkich kolei i wyłączenie centrów miast z ruchu samochodowego.

7. Tam, gdzie możesz chodź lub dojeżdżaj rowerem
To nie tylko lepsze dla środowiska i zasobów naturalnych, ale także dla Twojego portfela, zdrowia i kondycji. Dokładaj też starań, aby tam gdzie mieszkasz powstawała infrastruktura rowerowa z prawdziwego zdarzenia.

8. Żyj i mieszkaj energooszczędnie. Oszczędzaj prąd, wodę i ciepło
To jest EKO. EKOlogiczne i EKOnomiczne. Ociepl dom, używaj efektywnych urządzeń, włączaj je wtedy, kiedy są potrzebne.

9. Popieraj rozwój odnawialnych źródeł energii, transportu publicznego i efektywność
Jeśli chcemy pogodzić dostatni sposób życia dzisiaj z przyszłością przyszłych pokoleń, musimy inwestować w zmianę technologii. UE i USA codziennie spalają samej ropy za 4 miliardów dolarów. Od tego, czy w ciągu kilkunastu lat przeprowadzimy te zmiany, zależy nie tylko jakość środowiska, powstrzymanie zmian klimatu i przyszłość naszych dzieci, ale także konkurencyjność naszej gospodarki w świecie coraz trudniej dostępnych i droższych surowców, a nawet nasze własne bezpieczeństwem energetyczne i możliwość zachowania poziomu życia.

10. Niech doraźne korzyści nie przysłaniają Ci wartości środowiska – bez niego nie ma przyszłości
Żyjąc beztrosko, bez myślenia o zasobach, ekologii i klimacie, kupujemy sobie parę lat „życia na kredyt”. Jednak kontynuacja dzisiejszego trendu nie jest możliwa wiecznie.  Z każdego kilograma wyrzuconego do atmosfery przez Ciebie i znajomych, po tysiącu lat pozostanie tam kilkadziesiąt procent, trwale zmieniając klimat.  Musimy troszczyć się o Ziemię, o zachowanie środowiska i zasobów Ziemi na przyszłość.

 

www.klimatdlaziemi.pl