ZIELONE WROTA

Stowarzyszenie "Macierzanka"

Wiżajny, ul. Suwalska 17A, tel. (87) 568-85-08, GSM 516 107 004; e-mail: stowarzyszenie.macierzanka@wp.pl


Stowarzyszenie Producentów Sera Podpuszczkowego Dojrzewającego z Wiżajn "Macierzanka".

Tradycja wytwarzania sera w rejonie Wiżajn i Rutki Tartak przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez gospodynie od niepamiętnych czasów. Świadczą o tym zachowane drewniane formy, które wykorzystywano do wytwarzania sera już przeszło 120 lat temu. Jeszcze przed wojną duża serowarnia była w gospodarstwie szlachcica Rekosza ( teścia Burharda – kapitana Żeglugi Wielkiej i pisarza). Do dziś pozostały piwnice, w których dojrzewały sery i źródło, z którego brano wodę. Przerabiano tam mleko uzyskane od 100 własnych krów oraz skupowane od okolicznych rolników. Wyrabiano tam dwa gatunki sera: ser miękki kilkudniowy i ser twardy dojrzewający. Ser z gospodarstwa Rekosza wywożono samochodami w beczkach aż do Gdańska czy Poznania. Ponadto ser produkowano w mniejszych serowarniach mieszczących się w gospodarstwach chłopskich. Były to gospodarstwa: Rytwińskich, Laskowskich, Gibowiczów, Dymińskich. Producenci ci zaopatrywali osadę Wiżajny, Rutkę Tartak oraz wozili ser na jarmark do Suwałk.
Po wojnie jeszcze do 1952r. działała serowarnia Dymińskich. Sery wyprodukowane w tej serowarni wywożono do Gdańska i Poznania. Jednak nie oparła się ona „komunizacji” i została zlikwidowana a jej działalność przejęła Państwowa Spółdzielnia Mleczarska.
Jesienią 2003 roku za namową władz powiatowych zwołano zebranie gospodyń z terenu gminy Wiżajny i Rutka Tartak produkujących sery. Dało to zalążek obecnie działającego stowarzyszenia. W roku 2005 w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo jako grupa producentów lokalnych z gminy Wiżajny i Rutka Tartak zdobyliśmy Perłę.

Natomiast 15 marca 2006 roku zostaliśmy wpisani na Listę Produktów Tradycyjnych jako: Ser podpuszczkowy dojrzewający Wiżajny. Wtedy to powstało również Stowarzyszenie „Macierzanka”. Stowarzyszenie posiada numer KRS: 0000254336 oraz numer NIP : 844-223-17-69 jak również numer Regon 200075670.

 

Lista producentów sera zrzeszonych w Stowarzyszeniu "Macierzanka" znajduje się na stronie: ../index.php?art=3663&p=70&k=82