ZIELONE WROTA

15.06.2008

Podloty

Takim terminem określa się młode ptaki, które uczą się samodzielnego życia, tuż po opuszczeniu rodzinnego gniazda. Czerwiec to miesiąc dorastania i usamodzielniania się piskląt wielu gatunków ptaków.


Nad brzegami jezior i rzek można teraz zaobserwować rodziny gęsi, łabędzi i kaczek. Perkozy, kokoszki i łyski również wodzą swoje pisklęta. Będzie trwało to do czasu, gdy młode same zaczną w pełni sobie radzić ze zdobywaniem pokarmu i unikaniem niebezpieczeństw. Niektóre gatunki ptaków - zwłaszcza śpiewające - usamodzielniają się szybciej. Pisklęta szpaków, sikor, drozdów, czy wróbli już po kilkunastu dniach od opuszczenia gniazda przechodzą na "własny garnuszek".

Podloty najłatwiej rozpoznać po resztkach puchu w upierzeniu, jasnych obrzeżach dzioba, sięgających niemal do oczu (tzw. zajadach) i po krótszym - nieproporcjonalnym do reszty ciała - ogonku. Są mniej płochliwe od dorosłych ptaków i słabiej latają, podfruwając tylko na krótkie dystanse - stad nazwa "podlot". Chociaż wydają się niekiedy opuszczone, nie należy ich łapać ani nawet dotykać, gdyż w pobliżu z pewnością znajdują się ich rodzice. Często dorosłe ptaki by zmusić młodzież do samodzielności ograniczają karmienia. Głód dopinguje maluchy do szukania pożywienia na własną rękę, a raczej - skrzydło.

(Piotr Tałałaj, Biebrzański Park Narodowy)

 

 

Podlot zięby
Wróble - karmienie poza gniazdem
Młody gołąb grzywacz
Podlot drozda śpiewaka


22.02.2010

Realizacja: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych; Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie; Obszar: cały kraj; Okres: sierpień 2009 - styczeń 2011.


 

11.09.2009

Portal Turystyczny Suwalszczyzna to największy i najczęściej odwiedzany przez internautów serwis turystyczny w regionie. Misją Portalu jest promowanie i rozwój turystyki w regionie szeroko pojętej Suwalszczyzny, sięgającej Wielkich Jezior Mazurskich na zachodzie i Biebrzy na południu. Portal działa z sukcesami na rynku już od 5 lat. Liczba zarejestrowanych w serwisie ofert wynosi ponad 600 pozycji a z informacji publikowanych w Portalu korzysta rocznie ponad dwa miliony internautów. Portal sponsoruje i zapewnia patronat medialny imprezom kulturalnym, sportowym i artystycznym organizowanym w regionie. Oprócz promocji i reklamy Portal zajmuję się również działalnością doradczą w zakresie tworzenia i rozwoju produktów turystycznych oraz źródeł finansowania rozwoju turystyki ze środków UE. Polecamy szczególnie: www.galeria.suwalszczyzna.net www.zima.suwalszczyzna.net