ZIELONE WROTA

15.05.2008

Czas maluchów

Szczenięta, koźlęta, łoszaki, cielęta i warchlaki przechodzą właśnie okres przedszkolny. Stawiają pierwsze kroki i poznają świat w najpękniejszym miesiącu roku. Majowe, zielone gaje i lasy oraz bujne, kolorowe łąki są teraz miejscem rozgrywania się wielu pięknych, macierzyńskich scen z życia zwierząt.


Wybierając się na majówkę w dzikie miejsca warto mieć oczy szeroko otwarte. Zachowując się cicho i uważnie możemy się natknąć na jedne z najpiękniejszych przyrodniczych scen - baraszkujące przed norami młode drapieżniki np. liski, borsuki, jenoty lub tchórze. Widząc pierwszy raz w życiu człowieka są często bardzo ufne, a ich niezaspokojona ciekawość świata pozwala nam obserwować je nieraz z bardzo bliska. Lepiej jednak zaopatrzyć się w dobrą lornetkę, by z daleka popatrzeć na ich rodzinne życie, nie niepokojąc dorosłych zwierząt. Na obserwacje najlepiej wybrać się wieczorem lub wcześnie rano.

W przypadku spotkania młodego łoszaka lub warchlaków warto jak najszybciej oddalić się niepostrzeżenie, gdyż klępa lub locha nie zawaha się stanąć w obronie swoich młodych.

Koźlęta saren i cielęta jeleni często pozostają teraz same, ukryte w wysokiej trawie lub zaroślach. Nie są jednak opuszczone przez rodziców, którzy czuwają gdzieś nieopodal. Nie należy dotykać ani nawet podchodzić do maluchów, gdyż nasz zapach lub wydeptana butami trawa może tylko przywabić drapieżniki, szukające łatwego kąska.

W tym okresie rodzą się także nasze największe ssaki - żubry oraz najmniejsze z drapieżników - łasice. Nie bez przyczyny odbywa się to wszystko właśnie teraz. Wiosna i początek lata to czas obfitości - czworonożnym maluchom nie powinno zabraknąć pożywienia. Roślinność np. trawy właśnie w maju i czerwcu mają największą wartość odżywczą, w porównaniu do tych pojawiających się w drugiej połowie lata.   (P.Tałałaj - Biebrzański Park Narodowy)


 

Klępa z dwoma łoszakami

Liski

Młode borsuki

Łasica


8.01.2009

Informacje zamieszczane w dziele edukacja ekologiczna w czasie od marca do października 2008 są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01. Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowanej Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada Lokalna Organizacja Turystyczna "Brama na Bagna", poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.


 

21.10.2008

Łoś to drugie co do wielkości zwierzę w Polsce. Dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Dolina Biebrzy to największa ostoja łosia. W okresie jesienno-zimowym łosie przebywają w lasach w pobliżu dróg, bardzo często je przekraczają. Szczególnie niebezpieczna jest droga nr 65 na odcinku Mońki-Grajewo. Corocznie dochodzi tu do wielu kolizji i wypadków drogowych ze zwierzętami. W tym roku na terenie funkcjonowania Powiatowej Komendy Policji w Augustowie, Grajewie, Mońkach i Sokółce odnotowano kilkadziesiąt zdarzeń drogowych, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta - kilkanaście z nich to łosie. Zderzenie z łosiem może być tragiczne w skutkach - jak śmiertelny wypadek młodego, 27 letniego mężczyzny w 2007r., którego przyczyną był przechodzący przez jezdnię łoś! Ofiarami kolizji i wypadków padają też zwierzęta. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jak również w trosce o dobro zwierząt, Biebrzański Park Narodowy organizuje akcję informacyjną: "JEDŹ ŁOŚTROŻNIE!"