ZIELONE WROTA

30.04.2008

Malowniczy przełom kwietnia i maja

Zachwyca wyjątkowo dużo kaczeńców, które tworzą żółte kobierce nad brzegiem rzeki i na podmokłych łąkach. Ze względu na wysoki poziom wody łatwo obserwuje się ssaki. Łosie, sarny i dziki żerują na obrzeżach doliny i na krawędzi lasów nie mogąc wejść głębiej w bagna.


Regularnie deszcze sprawiły, że wciąż utrzymuje się wysoki poziom wody w rzekach oraz na mokradłach. Nad brzegami można obserwować kwitnące turzyce - rośliny zielne tworząca zwarte kępy, charakteryzujące się  trójkanciastą łodygą, wąskimi liśćmi o ostrych krawędziach oraz kwiaty zebranymi w rozdzielnopłciowe kłosy; męskie na szczycie i położone niżej żeńskie.
A co u ptaków? Gęsi, które pierwsze przystąpiły do lęgów pływają już po rzece z młodymi, ale większość gatunków jak np. bociany białe siedzą wysiaduje jaja. Koniec kwietnia i początek maja to doskonały okres do podglądania ptaków siewkowatych. Nad Narwią pojawiły się bataliony, brodźce, rycyki, łęczaki oraz kulik wielki.

 

Łoś
Turzycowisko
Szuwary
Narew
Kulik Wielki
Batalion

 

Przygotowała Marzenna Bielonko, NPN


21.10.2008

Łoś to drugie co do wielkości zwierzę w Polsce. Dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Dolina Biebrzy to największa ostoja łosia. W okresie jesienno-zimowym łosie przebywają w lasach w pobliżu dróg, bardzo często je przekraczają. Szczególnie niebezpieczna jest droga nr 65 na odcinku Mońki-Grajewo. Corocznie dochodzi tu do wielu kolizji i wypadków drogowych ze zwierzętami. W tym roku na terenie funkcjonowania Powiatowej Komendy Policji w Augustowie, Grajewie, Mońkach i Sokółce odnotowano kilkadziesiąt zdarzeń drogowych, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta - kilkanaście z nich to łosie. Zderzenie z łosiem może być tragiczne w skutkach - jak śmiertelny wypadek młodego, 27 letniego mężczyzny w 2007r., którego przyczyną był przechodzący przez jezdnię łoś! Ofiarami kolizji i wypadków padają też zwierzęta. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jak również w trosce o dobro zwierząt, Biebrzański Park Narodowy organizuje akcję informacyjną: "JEDŹ ŁOŚTROŻNIE!"


 

15.10.2008

Białowieski Park Narodowy zaprasza nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w VII edycji Szkolnego Programu Ekozespołów realizowanej w roku szkolnym 2008/2009 przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.