ZIELONE WROTA

30.04.2008

Malowniczy przełom kwietnia i maja

Zachwyca wyjątkowo dużo kaczeńców, które tworzą żółte kobierce nad brzegiem rzeki i na podmokłych łąkach. Ze względu na wysoki poziom wody łatwo obserwuje się ssaki. Łosie, sarny i dziki żerują na obrzeżach doliny i na krawędzi lasów nie mogąc wejść głębiej w bagna.


Regularnie deszcze sprawiły, że wciąż utrzymuje się wysoki poziom wody w rzekach oraz na mokradłach. Nad brzegami można obserwować kwitnące turzyce - rośliny zielne tworząca zwarte kępy, charakteryzujące się  trójkanciastą łodygą, wąskimi liśćmi o ostrych krawędziach oraz kwiaty zebranymi w rozdzielnopłciowe kłosy; męskie na szczycie i położone niżej żeńskie.
A co u ptaków? Gęsi, które pierwsze przystąpiły do lęgów pływają już po rzece z młodymi, ale większość gatunków jak np. bociany białe siedzą wysiaduje jaja. Koniec kwietnia i początek maja to doskonały okres do podglądania ptaków siewkowatych. Nad Narwią pojawiły się bataliony, brodźce, rycyki, łęczaki oraz kulik wielki.

 

Łoś
Turzycowisko
Szuwary
Narew
Kulik Wielki
Batalion

 

Przygotowała Marzenna Bielonko, NPN


22.02.2010

Realizacja: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych; Dofinansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie; Obszar: cały kraj; Okres: sierpień 2009 - styczeń 2011.


 

11.09.2009

Portal Turystyczny Suwalszczyzna to największy i najczęściej odwiedzany przez internautów serwis turystyczny w regionie. Misją Portalu jest promowanie i rozwój turystyki w regionie szeroko pojętej Suwalszczyzny, sięgającej Wielkich Jezior Mazurskich na zachodzie i Biebrzy na południu. Portal działa z sukcesami na rynku już od 5 lat. Liczba zarejestrowanych w serwisie ofert wynosi ponad 600 pozycji a z informacji publikowanych w Portalu korzysta rocznie ponad dwa miliony internautów. Portal sponsoruje i zapewnia patronat medialny imprezom kulturalnym, sportowym i artystycznym organizowanym w regionie. Oprócz promocji i reklamy Portal zajmuję się również działalnością doradczą w zakresie tworzenia i rozwoju produktów turystycznych oraz źródeł finansowania rozwoju turystyki ze środków UE. Polecamy szczególnie: www.galeria.suwalszczyzna.net www.zima.suwalszczyzna.net