ZIELONE WROTA

23.04.2008

Kwiaty nad Narwią

W ciągu ostatniego tygodnia ze względu na wysoką temperaturę i występowanie opadów deszczu zaobserwowaliśmy bujny rozkwit roślinności. W parku przydworskim w Kurowie zakwitły fiołki, które tworzą fioletowe kobierce i pięknie pachną. Fiołek wonny (Viola odorata) to bylina posiadająca omszone liście i ciemnofioletowe kwiaty.


Zazieleniło się również nad Narwią. Przy rzece i na wilgotnych łąkach przepięknie kwitną kaczeńce, czyli knieć  błotna (Caltha palustris). Ta bylina z rodziny jaskrowatych to prawdopodobnie najbardziej znana i lubiana roślina związana z terenami podmokłymi. Na każdej łodydze znajduje się kilka intensywnie żółtych kwiatów.
Nad Narwią aktywnie żerują ptaki przygotowujące się do lęgów. Od rana słychać ptasie koncerty. Nad rzeką można podglądać polujące na ryby czaple siwe i białe, brodzące po podmokłych łąkach bociany i żurawie. Cały czas aktywne są płazy. W oczkach wodnych i starorzeczach można spotkać żaby i ropuchy. Można również obserwować ich skrzek: jaja żab w postaci dużych kul oraz długie, cienkie sznury złożone przez  ropuchy.

 

Fiołki
Kaczeńce
Ropucha Szara
Żurawie

 

Opracowała Marzenna Bielonko - NPN


15.10.2008

Białowieski Park Narodowy zaprasza nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w VII edycji Szkolnego Programu Ekozespołów realizowanej w roku szkolnym 2008/2009 przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.


 

14.10.2008

Centrum Edukacji Obywatelskiej zachęca nauczycieli z całej Polski do przeprowadzenia w swojej szkole lekcji na temat wielokulturowości i śladów współistnienia różnych kultur w ich regionie. Skorzystajcie z nowatorskich materiałów przygotowanych przez CEO w ramach projektu Wspólna przeszłość - wspólna przyszłość i wygrajcie zestaw książek.