ZIELONE WROTA

23.04.2008

Kwiaty nad Narwią

W ciągu ostatniego tygodnia ze względu na wysoką temperaturę i występowanie opadów deszczu zaobserwowaliśmy bujny rozkwit roślinności. W parku przydworskim w Kurowie zakwitły fiołki, które tworzą fioletowe kobierce i pięknie pachną. Fiołek wonny (Viola odorata) to bylina posiadająca omszone liście i ciemnofioletowe kwiaty.


Zazieleniło się również nad Narwią. Przy rzece i na wilgotnych łąkach przepięknie kwitną kaczeńce, czyli knieć  błotna (Caltha palustris). Ta bylina z rodziny jaskrowatych to prawdopodobnie najbardziej znana i lubiana roślina związana z terenami podmokłymi. Na każdej łodydze znajduje się kilka intensywnie żółtych kwiatów.
Nad Narwią aktywnie żerują ptaki przygotowujące się do lęgów. Od rana słychać ptasie koncerty. Nad rzeką można podglądać polujące na ryby czaple siwe i białe, brodzące po podmokłych łąkach bociany i żurawie. Cały czas aktywne są płazy. W oczkach wodnych i starorzeczach można spotkać żaby i ropuchy. Można również obserwować ich skrzek: jaja żab w postaci dużych kul oraz długie, cienkie sznury złożone przez  ropuchy.

 

Fiołki
Kaczeńce
Ropucha Szara
Żurawie

 

Opracowała Marzenna Bielonko - NPN


11.09.2009

Portal Turystyczny Suwalszczyzna to największy i najczęściej odwiedzany przez internautów serwis turystyczny w regionie. Misją Portalu jest promowanie i rozwój turystyki w regionie szeroko pojętej Suwalszczyzny, sięgającej Wielkich Jezior Mazurskich na zachodzie i Biebrzy na południu. Portal działa z sukcesami na rynku już od 5 lat. Liczba zarejestrowanych w serwisie ofert wynosi ponad 600 pozycji a z informacji publikowanych w Portalu korzysta rocznie ponad dwa miliony internautów. Portal sponsoruje i zapewnia patronat medialny imprezom kulturalnym, sportowym i artystycznym organizowanym w regionie. Oprócz promocji i reklamy Portal zajmuję się również działalnością doradczą w zakresie tworzenia i rozwoju produktów turystycznych oraz źródeł finansowania rozwoju turystyki ze środków UE. Polecamy szczególnie: www.galeria.suwalszczyzna.net www.zima.suwalszczyzna.net


 

8.01.2009

Informacje zamieszczane w dziele edukacja ekologiczna w czasie od marca do października 2008 są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01. Niniejszy dokument został opublikowany dzięki pomocy finansowanej Unii Europejskiej. Za treść tego dokumentu odpowiada Lokalna Organizacja Turystyczna "Brama na Bagna", poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.