ZIELONE WROTA

4.04.2008

Nareszcie wiosna!

Choć zima w tym roku nie była zbyt uciążliwa, to jednak wszyscy z tęsknotą wypatrywaliśmy wiosny. Wreszcie nadeszła, a może raczej przyleciała na skrzydłach powracających ptaków.


Najłatwiej spotkać ją oczywiście w lesie. Zapraszamy na wiosenne koncerty do Puszczy Knyszyńskiej! Posłuchać można kosów, szpaków, pliszek, sikor, zięb,  pierwiosnków i innych skrzydlatych śpiewaków. Zachęcamy też do poszukiwania wiosennych kwiatów. Kwitną już przylaszczki, pierwsze nieśmiałe zawilce i kokorycze. Wędrując po puszczy pamiętajmy jednak, że przylaszczki są pod ochroną i nie zrywajmy ich na wiosenne bukiety. A tak na marginesie, to według mnie leśne kwiaty wyglądają najładniej tam, gdzie posadziła je Matka Natura. Niech cieszą nasze oczy świeże wśród leśnego runa, a nie więdnące w wazonach.

 

Nareszcie w domu.
Kwitnąca kokorycz.
Dywan z przylaszczek.
Już wkrótce zakwitną zawilce.

 

 

 

Renata Dołęga
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej 


14.10.2008

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza do udziału w programie "Aktywni z natury". Program skierowany jest do grup uczniów (współpracujących w ramach klas, samorządów uczniowskich, kół przyrodniczych, świetlic, domów kultury i organizacji młodzieżowych) wraz z nauczycielami lub opiekunami.


 

14.10.2008

W listopadzie w Warszawie staną pomarańczowe figurki, symbolizujące każdego, kto złoży swój podpis popierajacy manifest klimatyczny. Międzynarodową kampanię "Podpis dla klimatu" zorganizował koncern energetyczny Vattenfall, producent prądu i ciepła w stolicy oraz dostawca energii na Górnym Śląsku.