ZIELONE WROTA

4.04.2008

Nareszcie wiosna!

Choć zima w tym roku nie była zbyt uciążliwa, to jednak wszyscy z tęsknotą wypatrywaliśmy wiosny. Wreszcie nadeszła, a może raczej przyleciała na skrzydłach powracających ptaków.


Najłatwiej spotkać ją oczywiście w lesie. Zapraszamy na wiosenne koncerty do Puszczy Knyszyńskiej! Posłuchać można kosów, szpaków, pliszek, sikor, zięb,  pierwiosnków i innych skrzydlatych śpiewaków. Zachęcamy też do poszukiwania wiosennych kwiatów. Kwitną już przylaszczki, pierwsze nieśmiałe zawilce i kokorycze. Wędrując po puszczy pamiętajmy jednak, że przylaszczki są pod ochroną i nie zrywajmy ich na wiosenne bukiety. A tak na marginesie, to według mnie leśne kwiaty wyglądają najładniej tam, gdzie posadziła je Matka Natura. Niech cieszą nasze oczy świeże wśród leśnego runa, a nie więdnące w wazonach.

 

Nareszcie w domu.
Kwitnąca kokorycz.
Dywan z przylaszczek.
Już wkrótce zakwitną zawilce.

 

 

 

Renata Dołęga
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej 


21.10.2008

Łoś to drugie co do wielkości zwierzę w Polsce. Dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Dolina Biebrzy to największa ostoja łosia. W okresie jesienno-zimowym łosie przebywają w lasach w pobliżu dróg, bardzo często je przekraczają. Szczególnie niebezpieczna jest droga nr 65 na odcinku Mońki-Grajewo. Corocznie dochodzi tu do wielu kolizji i wypadków drogowych ze zwierzętami. W tym roku na terenie funkcjonowania Powiatowej Komendy Policji w Augustowie, Grajewie, Mońkach i Sokółce odnotowano kilkadziesiąt zdarzeń drogowych, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta - kilkanaście z nich to łosie. Zderzenie z łosiem może być tragiczne w skutkach - jak śmiertelny wypadek młodego, 27 letniego mężczyzny w 2007r., którego przyczyną był przechodzący przez jezdnię łoś! Ofiarami kolizji i wypadków padają też zwierzęta. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jak również w trosce o dobro zwierząt, Biebrzański Park Narodowy organizuje akcję informacyjną: "JEDŹ ŁOŚTROŻNIE!"


 

15.10.2008

Białowieski Park Narodowy zaprasza nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziału w VII edycji Szkolnego Programu Ekozespołów realizowanej w roku szkolnym 2008/2009 przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.