ZIELONE WROTA

5.03.2008

Zima czy wiosna?

Tegoroczny luty był najcieplejszy w Polsce od 6 lat! Szczególnie na północy i wschodzie kraju, średnia temperatura miesięczna osiągnęła 3 stopnie i była wyższa od normy wieloletniej aż o 4 stopnie. Wiosna na termometrze, ale czy też w przyrodzie?


Z roku na rok przestają nas dziwić 'zimowe bazie' - kotki na wierzbach możemy obserwować już od stycznia. Nie zdążyły przekwitnąć białe przebiśniegi, a już pojawiły się pierwsze kwitnące przylaszczki. Nabrzmiałe, zielone pąki są obecnie na wielu drzewach i krzewach, m. in. topolach, śliwach i leszczynach. Te ostatnie zaczęły kwitnąć kilka tygodni wcześniej niż zwykle. W słoneczne, ciepłe dni lutego można już było zaobserwować pierwsze obudzone ze snu zimowego owady - motyle i ich  gąsienice oraz mrówki rudnice. Zwierzęta przesypiające część zimy - borsuki - chyba nie miały twardego snu, bo już od dawna można się natknąć w lasach na ślady ich aktywności. Na dobre rozpoczęły się też powroty ptaków z zimowisk. Wcześniej pojawiły się klucze gęsi białoczelnych. Niektóre stada gęgaw nawet nie odlatywały z Podlasia na zimę. Obserwowano w lutym pierwsze czajki, skowronki, żurawie, kaczki czernice i rożeńce, potrzosa i lerkę. Kilka osób widziało już lecącego bociana białego! Chyba będziemy musieli w najbliższej przyszłości odrzucić stereotyp srogiego, śnieżnego lutego i przyjąć, że może on być też początkiem upragnionej wiosny.  

(Piotr Tałałaj, Biebrzański PN)

 

 

 

Latolistek cytrynek

Mrówki

Przylaszczki

Wawrzynek wilczełyko

 

 

 

Żurawie


30.09.2008

Koalicja Klimatyczna ekologicznych organizacji pozarządowych rozpoczyna ogólnopolską kampanię „Climate Tour”, w ramach której przeprowadzonych zostanie cykl spotkań na temat zmian klimatu z ekspertami w tej dziedzinie.


 

16.09.2008

Wszyscy tkwimy w kulturze masowego konsumpcjonizmu. Kupujemy coraz więcej i więcej. Pochłonięci szaleństwem zakupów nie zauważamy jednak wielu negatywnych zjawisk, które niosą one za sobą. Jednym z nich jest problem odpadów. W jednym z najbliższych dni odpuść sobie zakupy – przyłącz się do corocznej akcji Sprzątania Świata.