ZIELONE WROTA

5.01.2008

Zimowi lokatorzy

Od niedawna mamy na Podlasiu prawdziwą zimę. To co niektórych cieszy - śnieg i mróz - dla innych jest tylko utrapieniem. Dla zwierząt to czas najcięższej próby. Niektóre migrują w cieplejsze obszary albo zmieniają sierść na zimową, inne szukają nowego domu na przezimowanie...


Zimą w naszych domostwach i gospodarstwach, chcemy tego czy nie, gościmy ciekawych gości. Ciepłe piwnice, strychy i zaplecza budynków gospodarczych gwarantują zwierzętom ciepłe schronienie, a nierzadko także nieźle zaopatrzoną spiżarnię. Już jesienią pojawiają się pierwsi "dzicy lokatorzy" - gryzonie: myszy polne, myszy zaroślowe i leśne, nornice, a nawet badylarki. W piwnicy można spotkać hibernujące nietoperze. Kryją się najczęściej w szczelinach lub różnych załomach muru. Zaciszne piwnice i ziemianki to ulubione miejsca zimowania niektórych płazów - ropuchy szarej i zielonej, traszki zwyczajnej i grzebieniastej oraz owadów, np. motyli i komarów. Ważne by w piwnicy nie było przeciągów i panowała odpowiednio duża wilgotność. Niezamieszkane  strychy dają schronienie kunom domowym, a w uchyłkach murów lub w ciepłych kominach kryją się niekiedy sowy pójdźki. Inne ptaki, które w okresie letnim rzadziej pojawiają się przy domu, zimą często przylatują do karmników, np. dzięcioły, drozdy, sójki, kowaliki, jemiołuszki i kosy. Z rozsypanego na podwórku ziarna chętniej niż latem korzystają trznadle.

(Piotr Tałałaj, Biebrzański Park Narodowy)

 

Mysz polna
Grzebiuszka
Kuna domowa

Nietoperz
Dzięciołek
Komary


8.09.2008

Wszyscy tkwimy w kulturze masowego konsumpcjonizmu. Kupujemy coraz więcej i więcej. Pochłonięci szaleństwem zakupów nie zauważamy jednak wielu negatywnych zjawisk, które niosą one za sobą. Jednym z nich jest problem odpadów.


 

8.09.2008

Każdy z nas jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne na Ziemi. Zacznij już dziś przestrzegać dekalogu klimatycznego.