ZIELONE WROTA

28.08.2007

Pożegnanie bocianów

Sierpień to czas odlotu naszych bocianów na zimowiska. Do końca miesiąca większość boćków pożegna swoje lęgowiska. Wyjątkowo pozostaną nieco dłużej ptaki, które późno przystąpiły w tym roku do lęgów.


Największe zgrupowania bocianów białych tzw. sejmiki już zniknęły z podlaskiego krajobrazu. Ptaki odleciały. Pozostały mniejsze grupki boćków, które też stopniowo udają się w kierunku południowym. Najsłabsze osobniki lub kontuzjowane spędzą zimę w Polsce pod opieką człowieka - w schroniskach i w ogrodach zoologicznych. Mróz im nie szkodzi, wystarczy stały dostęp do pokarmu.

 

Sejmik bociani

 

Teraz przez Polskę przelatują również bociany z północy  Europy np. z Estonii. Tak jak nasze bociany lecą przez cieśninę Bosfor, następnie przez Turcję, dalej wzdłuż wybrzeża M. Śródziemnego  - przez Syrię, Liban i Izrael, w którym odpoczywają kilka dni. Dziennie pokonują przeciętnie 200 km. Pod koniec września docierają do Egiptu i kontynuują wędrówkę na południe wzdłuż doliny Nilu. Niektóre pozostają w Sudanie, Etiopii i Ugandzie, inne podążają dalej - nawet aż do południowej Afryki. (Piotr Tałałaj - Biebrzański Park Narodowy)

Więcej o bocianim wędrowaniu znajdziesz tutaj.

 


18.08.2008

Serwis jest elementem kampanii pt.: "Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawiaków", prowadzonej przez Fundację Nasza Ziemia wspólnie z firmą Vattenfall Heat Poland.


 

7.08.2008

W pierwszy dzień przedłużonego sierpniowego weekendu - 15 sierpnia ruszy II Rajd Rowerowy Suwalszczyzna (Polska) - Suvalkija (Litwa) organizowany przez Suwalski Oddział PTTK.