ZIELONE WROTA

1.08.2007

Sarnie gody

Sarna to jedyny przedstawieciel naszych jeleniowatych, który odbywa gody nie jesienią lecz latem. Własnie teraz przypada środek okresu rui u sarn, której największe nasilenie trwa od połowy lipca do połowy sierpnia.


O ile w czerwcu sarny żerują głownie w nocy, o tyle w lipcu łatwiej je spotkać nawet w ciągu dnia. Wzmożona aktywność spowodowana jest rozpoczęciem rui u tych zwierząt.  W tym czasie koza ‘znaczy’, czyli wydziela z gruczołów zapachowych substancje podniecające kozły. Samce mają podwyższony poziom testosteronu, powodującego ich zwiększoną ruchliwość i agresję. Krążąc po swoim rewirze często pozorują walki z krzewami. Przy okazji pozostawiają na gałązkach substancję z gruczołu czołowego, która odstrasza konkurentów. Tolerują na własnym terytorium wyłącznie samice. Zwabione zapachem lub piskiem wydawanym przez rujną kozę zaczynają ją gonić. Czasami pogoń odbywa się po okręgu, o kilkumetrowej średnicy. Owa swoista gra miłosna może trwać tak długo, aż zostanie wydeptana ścieżka. W końcu koza zostaje pokryta nawet kilkanaście razy. Chociaż pojedynczy akt trwa bardzo krótko, kozioł po całej akcji zazwyczaj kładzie się w gęstej roślinności i długo odpoczywa. Koza jest w rui przez 2-4 dni i przez ten okres kozioł stara się dotrzymać jej towarzystwa. Później poszukuje innych tzw. ’grzejnych’ samic we własnym rewirze.

W czasie rui więź kóz z koźlętami bardzo się rozluźnia. Dochodzi nawet do odpędzania koźląt przez matki. Spotkania ograniczają się tylko do karmienia mlekiem. Wówczas często można zaobserwować pasące się tegoroczne młode sarny bez opieki. Po rui więzi rodzinne znów stają się silne i kozy z koźlętami widuje się razem. (Piotr Tałałaj, Biebrzański PN)

 


7.08.2008

W pierwszy dzień przedłużonego sierpniowego weekendu - 15 sierpnia ruszy II Rajd Rowerowy Suwalszczyzna (Polska) - Suvalkija (Litwa) organizowany przez Suwalski Oddział PTTK.


 

6.08.2008

Każdy o nich marzy: wakacje - niezapomniane, wyjątkowe, z klimatem. No właśnie, co zrobić, aby były z klimatem? Najpierw musimy je zaplanować.