ZIELONE WROTA

29.05.2007

Maluchy z bagien

Trwa okres narodzin u największych zwierząt zamieszkujących podlaskie bagna, czyli u łosi. Właśnie teraz, na otwartych przestrzeniach biebrzańskich i narwiańskich mokradeł lub trudnodostępnych torfowiskach naszych puszcz najłatwiej spotkać długonogie rudzielce pod opieką czujnej klępy.


Największa populacja łosi w Polsce zamieszkuje dolinę Biebrzy (około 600 sztuk). To ponad 1/4 wszystkich łosi żyjących w kraju! Bagna biebrzańskie zapewniają optymalne warunki do rozwoju tego gatunku. Każdego roku w dolinie przychodzi na świat około 120 młodych, z czego przeżywa niestety tylko około 50 sztuk. Powodem są głownie czynniki naturalne - drapieżnictwo i choroby. Najczęściej rodzi się jeden maluch, rzadziej trafiają się bliźnięta, a do zupełnych wyjątków należą trojaczki. Łoszaki długo pozostają przy matce - nawet przez dwa lata. Na czas porodu i wczesnej opieki nad łoszakami, zeszłoroczne rodzeństwo musi oddalić się od klępy. Jesienią, w trakcie bukowiska (godów łosi) samica pozostaje okresowo tylko z bykiem, zaś zimą tegoroczne łoszaki i te z lat poprzednich mogą znów przebywać u boku matki. (Piotr Tałałaj, Biebrzański Park Narodowy)

 

Maluch z prawej strony pomylił kierunki

i na próżno szuka mleka między

przednimi badylami klepy.


14.10.2008

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza do udziału w programie "Aktywni z natury". Program skierowany jest do grup uczniów (współpracujących w ramach klas, samorządów uczniowskich, kół przyrodniczych, świetlic, domów kultury i organizacji młodzieżowych) wraz z nauczycielami lub opiekunami.


 

14.10.2008

W listopadzie w Warszawie staną pomarańczowe figurki, symbolizujące każdego, kto złoży swój podpis popierajacy manifest klimatyczny. Międzynarodową kampanię "Podpis dla klimatu" zorganizował koncern energetyczny Vattenfall, producent prądu i ciepła w stolicy oraz dostawca energii na Górnym Śląsku.