ZIELONE WROTA

Wystawa przyrodnicza "Nad Wigrami"

Wigierski Park Narodowy, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. 087 5632562


 

 

 

WYSTAWA PRZYRODNICZA "Nad Wigrami" mieści się  w budynku dyrekcji WPN w Krzywem.

W roku 2005 wystawa została gruntownie odnowiona i zmodernizowana.

 


Wielu turystów, większość wycieczek szkolnych i innych, zorganizowanych grup przyjeżdżających do Wigierskiego Parku Narodowego i pragnących bliżej go poznać odwiedza wystawę przyrodniczo-kulturową.

 


Wchodzących do budynku wita diorama przedstawiająca, między innymi, bobry i przekrój ich żeremia na tle panoramicznego zdjęcia śródleśnego jeziora. Obok stoi kiosk multimedialny z ekranem dotykowym, prezentującym m.in. filmy o bobrach, galerię zdjęć Cztery pory roku, test wiedzy przyrodniczej. W holu często wystawiane są prace laureatów konkursów plastycznych lub fotograficznych.

Wystawa składa się z kilku części: środowiska leśne, środowiska wodne, obecność człowieka (walory kulturowe) i edukacja. W sali ustawiono pnie wielu gatunków drzew rosnących w Puszczy Augustowskiej oraz okazy zamieszkujących ją ptaków i ssaków. W środkowej części sali znajdują się akwarium z rodzimymi gatunkami ryb i gablota z wypreparowanymi rybami. W dioramie pokazujemy płazy i gady żyjące w WPN.


Część ekspozycji  na "osi czasu" pokazuje najważniejsze wydarzenia zachodzące w okolicach jeziora Wigry od ustąpienia lodowca po czasy współczesne.
W sali jest miejsce przeznaczone na gry edukacyjne, jedną grę przygotowano dla dzieci w wieku 2-5 lat, inne dla dzieci starszych i młodzieży, w tym grę planszową o powierzchni 12 m2. Na wystawie znajduje się kiosk informacyjny z ekranem dotykowym. Można w nim poczytać o walorach przyrodniczych i kulturowych WPN-u, wystawach, ofercie turystycznej  parku, obejrzeć filmy lub sprawdzić swoją wiedzę. W każdej części wystawy znajdują się ilustrowane plansze z opisami.

 

Wystawa jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych z ograniczeniami ruchowymi, a także z dla osób niewidzących - plansze zaopatrzono w informacje w alfabecie Braila. Niewidzący mogą także dotykać okazów niektórych zwierząt oraz makiet z ukształtowaniem terenu lub grodziskiem średniowiecznym.

W sali zbiornicy muzealnej odbywają się liczne zajęcia edukacyjne. Pracownik parku oprowadza grupy zwiedzających, prezentuje i omawia zgromadzone tu eksponaty. Zakres i formy prowadzonej tu edukacji są zwykle wcześniej uzgadniane pomiędzy nauczycielami lub organizatorami wycieczek a Parkiem. Stosownie do zainteresowania uczestników zajęć program zwiedzania może być rozszerzany o prezentacje multimedialne i pokazy filmów przyrodniczych w sąsiedniej sali konferencyjnej.

 

Wystawa czynna jest w dni robocze w godz. 8-15; w innych terminach po uzgodnieniu z CIT WPN: tel. 87/ 5632562, fax. 87/ 5632541, e-mail turystyka@wigry.org.pl

Opłata: karta wstępu do parku 3 zł /(ulgowa 1,5 zł)