ZIELONE WROTA

2.04.2007

Wiosna, ach to Ty!

Wiosenna aura w pełni. Od 2 tygodni woda w rozlewiskach opada w błyskawicznym tempie. Pojawiły się wiosenne kwiaty i ptaki, rytualny taniec rozpoczęły żaby. Bociany zajmują swoje stanowiska na słupach i domostwach.


 

 

Minęło apogeum przelotów gęsi - już tylko niewielkie stadka stanowią wspomnienie po masowych przelotach. Na kolejne poczekamy do przyszłego marca.

 

Wcześniej niż zwykle zakwitły kaczeńce, a za swoim przysmakiem łosie podążyły na płytko zalane bagienne łąki. Apogeum kwitnienia kaczeńców powinno w tym roku wypaść około połowy kwietnia.

 

Batalion wśród kaczeńców


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wcześniej niż zwykle na rozlewiskach Narwi i Biebrzy pojawiły się  wielotysięczne stada batalionów. Są jeszcze niewybarwione i miną jeszcze 2 – 3 tygodnie aż zaproszą  nas na niemy spektakl walk godowych.

 

 

Bocian na gnieździe


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bagna zaczęły się „gotować”. Powodem tej nadzwyczajnej sytuacji są głucho brzmiące, bulgocące odgłosy wielu tysięcy żab moczarowych. To limfa, krążąca u samców w okresie godowym płytko pod skórą, nadaje im na kilka, kilkanaście dni charakterystyczny, błękitny odcień. Największe wrażenie robi chór żab wysłuchiwany ze śródbagiennych grobli, podczas bezwietrznych ciepłych nocy. 

W świetle dziennym z kolei wprawni obserwatorzy mogą „zabawić się” w interpretację  rysujących się na pyszczkach samców emocji, związanymi z pozycją zajmowaną w często nadarzających się, trójkątach płciowych :).

W oczkach wodnych znaleźć już można unoszący się na powierzchni skrzek żab oraz rozłożony na dnie w formie sznurów skrzek ropuch.

 

Żaby moczarowe


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Żaby moczarowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowano na podstawie informacji firmy

"Biebrza Eco-Travel" www.biebrza.com


10.09.2008

Wigierski Park Narodowy zaprasza do wzięcia udziału w tegorocznej akcji Sprzątania Świata 19 września 2008 roku.


 

9.09.2008

Zapraszamy szkoły do skorzystania z naszej bogatej oferty edukacyjnej.