ZIELONE WROTA

Szlak Tatarski Mały

Wędrówka tym szlakiem pozwoli poznać historię i zabytki osadnictwa tatarskiego na północnym Podlasiu oraz miejsca, które chlubnie zapisały się w historii Powstania Styczniowego. Trasę można przejść w jeden dzień.


 

Przebieg szlaku:

Kruszyniany - Józefowo - Królowe Stojło - Waliły Stacja

 

 

Region: Puszcza Knyszyńska

Kolor: niebieski

Długość: 19 km

 

Przebieg szlaku i atrakcje krajoznawcze na trasie

 

Szlak rozpoczyna się w Kruszynianach, wsi nadanej w 1679 r. przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom pod wodzą płk Samuela Murzy Krzeczowskiego. Po obejrzeniu najciekawszego zabytku wsi - drewnianego meczetu z II poł XVIII w. i oddalonego od niego o ok. 300 m cmentarza muzułmańskiego - mizaru, na którym najstarsze nagrobki pochodzą z poł. XVIII w, udajemy się na południe do końca wsi.

 

Meczet w Kruszynianach

Mizar w Kruszynianach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ze żwirówki biegnącej do Szacił szlak skręca w lewo w drogę gruntową prowadzącą początkowo przez łąki, a następnie przez lasy sosnowe. Po ok. 5 km na trasie szlaku niewielka wieś Józefowo.

Po kolejnych 8 km drogi przez Puszczę Knyszyńską szlak dociera do rozrzuconych zabudowań wsi Królowe Stojło. Tu łączy się ze szlakami "Powstania Styczniowego" i "Szlakiem do Góran".  Ok. 1 km od wsi Królowe Stojło na północ, na rozległej polanie, w roku 1863 miała miejsce koncentracja oddziałów powstańczych województwa grodzieńskiego.
Szlak wiedzie następnie przez mostek nad rzeką Supraśl w kierunku południowym.

Po 4 km kończy się w miejscowości Waliły Stacja. Jest to duża wieś powstała w czasie budowy trasy kolejowej Białystok - Wołkowysk /1886r/.