ZIELONE WROTA

10.02.2007

Zielone wstążki dla Rospudy!

Wczoraj podlaski wojewoda - Bohdan Paszkowski - podpisał zgodę na budowę obwodnicy Augustowa, mającej przebiegać przez niezwykle cenne przyrodniczo torfowiska Rospudy. Jeśli chcesz poprzeć inicjatywę ratowania tej unikatowej doliny przed 'buldożerami technokratów' przyczep do swego ubrania zieloną wstążkę. Pokażmy urzędnikom, że ochrona przyrodniczego dziedzictwa narodowego jest ważna bardzo wielu Polakom!


Polscy urzędnicy nie liczą się z głosem naukowców i ekologów a nawet z Komisją Europejską, która do dziś nie otrzymała odpowiedzi polskiego rządu w sprawie niepokojącego ją projektu obwodnicy Augustowa. Zamiast tego słychać jedynie o pozwoleniach na budowę trasy.  Komisarz unijny ds. środowiska już zapowiedział przyśpieszenie procedury karnej wobec rządu polskiego, czyli przedstawienie mu zarzutu złamania unijnego prawa. Jeśli rząd się do tego nie ustosunkuje sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wtedy za błędy naszych urzędników podatnicy - czyli my - możemy zapłacić olbrzymie kary! Pieniądze to rzecz nabyta - są rzeczy cenniejsze, wręcz bezcenne. Do takich należy przyroda doliny Rospudy! Nie można przeliczyć na pieniądze czegoś co tworzyło się przez 9 000 lat - w tym przypadku torfowisk (przyrastają one na grubość zaledwie ok 1 mm rocznie!) Dla wielu zwierząt i roślin są niemal jedynym środowiskiem życia ... zaś autostrady mogą 'żyć' w każdym miejscu - w przypadku obwodnicy Augustowa istnieje przebieg alternatywny.

 

Przypnijmy zielone wstążki!

 

"Zielona wstążka to znakomity pomysł. Nie każdy będzie mógł pojechać nad Rospudę, by tam jej bronić. Nie każdy ma na to czas i zdrowie. Ale niech ci, którzy wydali wyrok na Rospudę, mają świadomość, ilu nas jest i że nie zapomnimy im tej decyzji.
Niech zielone wstążki ich kłują w oczy. Ja od dziś zaczynam nosić zieloną wstążkę. Bo wiem, że będzie ona symbolem ludzi którzy szanują przyrodę, piękno, a dobro wspólne jest dla nich dobrem najwyższym. Że to znak ludzi, dla których wspólne polskie i europejskie dziedzictwo to nie tylko puste słowa.

Będę z nią chodził wszędzie i jak będzie trzeba, z zieloną wstążką przypnę się do drzewa nad Rospudą.

Choć wciąż mam nadzieję, że w Polsce jest ktoś, kto nie pozwoli, by nasz kraj okrył się taką hańbą."  Adam Wajrak


Adam Wajrak

 

 

Zielone wstążki dla Rospudy

 

 

Jak urzędnicy manipulują Rospudą

 

 

Ogłaszamy alarm dla Doliny Rospudy !

 


8.09.2008

Każdy z nas jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne na Ziemi. Zacznij już dziś przestrzegać dekalogu klimatycznego.


 

5.09.2008

Zapraszamy do zaglądania na strony portalu www.ekoedu.uw.edu.pl, na których sporo się dzieje.