ZIELONE WROTA

21.11.2006

Pociąg do Rospudy

W minioną sobotę, w Augustowie, odbyła się pikieta ekologów w sprawie ratowania przed dewastacją doliny Rospudy. Plany budowy obwodnicy Augustowa zagrażają unikatowej w skali Europy przyrodzie tej rzeki. Władze miasta i mieszkańcy wciąż jednak pozostają głusi na ekologiczne, jak i ekonomiczne argumenty ekspertów ochrony środowiska.


Ekolodzy przybyli do Augustowa specjalnym "Pociągiem do Rospudy". Pikiecie przed Urzędem Miasta przyglądało się około 100 mieszkańców Augustowa. Większość z nich nie chciała słuchać głosów ekologów, którzy próbowali przekonać zebranych, że budowa estakady przez dolinę Rospudy zniszczy cenne tereny przyrodnicze, jest niezgodna z prawem unijnym i na pewno nie powstanie tak szybko jak zapewniają o tym drogowcy. Zmieniając jej przebieg w mniej wrażliwym przyrodniczo miejscu można by przyspieszyć powstanie obwodnicy, poprzez dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej. Słuchacze jednak przerywali wypowiedzi, gwizdali, krzyczeli, a nawet obrażali wyzwiskami pikietujących. Na nic się zdały wymowne transparenty "Obwodnica 3 razy TAK. Dla ludzi i przyrody." Przyjezdni opuścili miasto w nieprzyjaznej atmosferze i w obstawie służb porządkowych. Pozostał niesmak... a przecież ekolodzy przybyli z dobrymi intencjami.

 

Burmistrz Augustowa ocenił to jednak inaczej mówiąc w mediach: "Był czas na rozmowy o przebiegu drogi, ale nie teraz, kiedy ma rozpocząć się budowa. Rozpatrywanie kolejnego wariantu to odwleczenie inwestycji na kolejne 10 lat."

Ciekawe tylko ile lat będziemy się borykać z budową obwodnicy, której nie wesprze finansowo Unia?

A tak naprawdę, może wreszcie ktoś by odpowiedział za ten zmarnotrawiony wcześniej czas i jak widać niedopracowany (też ekonomicznie) plan budowy obwodnicy?! ... zamiast obarczać winą ekologów. (P. Tałałaj)

 

Rospuda


1.09.2008

Ruszyła bilboardowa kampania społeczna Fundacji PlasticsEurope Polska i Fundacji Nasza Ziemia pt. „Chroń klimat i środowisko. Segreguj odpady z tworzyw sztucznych – odzyskuj materiał lub energię”.


 

25.08.2008

Wzrasta świadomość proekologiczna Polaków, ale wciąż zbyt mało robimy, by strzec naturę przed szkodliwymi substancjami. KGHM Ecoren postanowił wcielić w życie zasadę małych kroków i rozpoczął właśnie akcję „Energicznie chroń środowisko”, polegającą na zbiórce zużytych baterii w całej firmie.