ZIELONE WROTA

19.09.2006

Bukowisko

Przez cały wrzesień trwa okres godowy łosi – bukowisko. Z początkiem miesiąca byki łosie rozpoczynają wędrówkę po bagnach i lasach w poszukiwaniu rujnych łoszy. Wtedy można je nawet spotkać w miejscach gdzie zwykle ich się nie widuje. Stękają sporadycznie lub ciągle, czasem chrząkają, wzywając w ten sposób rywali lub wabiąc do siebie klępy.


Niektóre byki wygrzebują zagłębienia w ziemi, do których oddają mocz. Świadczą one o jego obecności i gotowości parowania się i walki z innymi samcami. Kiedy byk spotka klępę pozostaje przy niej przez 7-12 dni. Chodzi za nią jak cień, wącha i próbuje skłonić do kopulacji kładąc pysk na jej zadzie lub naskakując od tyłu. Gotowość samicy do parowania ujawnia się tylko przez niecałą dobę, a sam akt kopulacji trwa zaledwie ok. 20 sekund, co sprawia, że jest trudny do zaobserwowania w naturze. Łosie są poligamiczne – byk może pokryć kilka łoszy w sezonie, ale nie gromadzi ich wokół siebie w postaci haremu, jak robi to byk jelenia. Po zapłodnieniu klępy szuka następnej. W okresie bukowiska byki mało żerują przez co tracą nieraz do 15 % masy ciała. Do walk między bykami dochodzi rzadko. Najczęściej słabsze byki ustępują mocniejszym po usłyszeniu silniejszego głosu przeciwnika.
Najlepszym miejscem obserwacji łosi jest Biebrzański Park Narodowy, gdzie występuje ok. 700 osobników -  ¼ całej populacji tych zwierząt w kraju. Aby usłyszeć godowe stękania byków należy udać się na szlaki turystyczne lub wieżę widokową wieczorem lub o świcie.
Bukowisko to, obok przelotów ptactwa na zimowiska, największa atrakcja przyrodnicza Doliny Biebrzy jesienią. Aktywność głosowa łosi w tym czasie umożliwia pracownikom Parku Biebrzańskiego dokonanie szacunkowej oceny liczby tych zwierząt w dolinie. Trwa obecnie liczenie łosi nad Biebrzą. (P. Tałałaj)

 


25.08.2008

Wzrasta świadomość proekologiczna Polaków, ale wciąż zbyt mało robimy, by strzec naturę przed szkodliwymi substancjami. KGHM Ecoren postanowił wcielić w życie zasadę małych kroków i rozpoczął właśnie akcję „Energicznie chroń środowisko”, polegającą na zbiórce zużytych baterii w całej firmie.


 

18.08.2008

Serwis jest elementem kampanii pt.: "Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawiaków", prowadzonej przez Fundację Nasza Ziemia wspólnie z firmą Vattenfall Heat Poland.