TURYSTYKA -> Co warto zobaczyć -> Izby regionalne

Izba Regionalna w Janowszczyźnie

Janowszczyzna 36, Jan Ancypo, Podjanowszczyzna 3 (budynek poczty), tel. (85)711 15 22, http://www.sokolka.pl/janowszczyzna.htm


 

 

 

Jan Ancypo za punkt honoru postawił przed sobą ocalenie przed zapomnieniem i upływem czasu resztek spuścizny kulturowej dziadów i pradziadów w 'zakopanych' na strychach, kufrach, czy szafach.

 

W dwóch wiejskich izbach zgromadzone są zbiory, którymi żal było się nie pochwalić. Stare drewniane łóżko wykonane własnoręcznie przez ojca pana Ancypo, 100-letni kufer prababci, warsztat tkacki, stare naczynia, garnki, sita, wituszki do nawijania wełny, obrazy, makatki, firanki i mnóstwo innych rzeczy służących naszym pradziadom.
 

 

Na stole leży 100-letnia serweta, stary krzyż i śpiewnik kościelny z 1928 roku. Wszystko to zostało zebrane w Janowszczyźnie i pobliskich wsiach: Moczalni, Słojnikach i Podkamionce. Pan Jan twierdzi, że jego zamiarem nie jest stworzenie muzeum, ale miejsca gdzie można się spotkać i pooddychać starymi czasami.

 

Izba Regionalna w Janowszczyźnie spełnia funkcję edukacyjną i kulturalną. Jest często odwiedzana przez młodzież szkolną w ramach zajęć z zakresu historii. Sala muzealna z pamiątkami z przeszłości stanowi doskonałe miejsce do realizacji regionalnej ścieżki edukacyjnej.

 

 

Janowszczyzna

 

 
Zielone Wrota 2006-2020 © Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju "AGRO-GROUP"